Ulga termomodernizacyjna x 2

Od stycznia 2019 obowiązuje nowa ulga termomodernizacyjna, która dotyczy właścicieli domów jednorodzinnych. Ulgę tą można odliczyć od rozliczenia rocznego PIT. W sieci jest wiele stron, które omawiają, na jakich zasadach z ulgi można skorzystać w przypadku modernizacji domu (docieplenie domu, wymiana źródła ciepła na pompę ciepła lub instalacją fotowoltaiki itp.). Od podstawy opodatkowania można odjąć kwotę 53 000 zł co w przypadku jeżeli jesteśmy objęci stawką podatkową 18%, pozwala na odzyskanie z podatków kwoty 9 540 zł. Jeżeli nasze dochody powodują, że wchodzimy w kolejny próg podatkowy, to odzyskana kwota będzie jeszcze większa.

Nie wiele osób jednak wie, że można z tej ulgi skorzystać podwójnie.

Jeżeli dom jednorodzinny jest własnością obojga małżonków i nie mają oni rozdzielności majątkowej to poniesione wydatki na termomodernizację mogą odliczyć sobie każdy z osobna – ulga jest na osobę i może skorzystać z niej każdy z właścicieli domu. Czyli w kieszeni może zostać 19080 zł, a to już jest sporo pieniędzy – np. 40% kwoty na sporą instalację fotowoltaiczną o mocy około 10kWp służąco do ogrzewania elektrycznego domu.

Jeden kluczowy warunek

Na rachunku za dostawę sprzedaż, montaż urządzenia, muszą być wpisane, obie osoby będą współwłaścicielami domu jednorodzinnego.

Więcej ciekawych informacji i porad z zakresu: