Ogrzewanie gazowe, elektryczne, pompa ciepła, fotowoltaika – porównanie kosztów 2019

Nasi klienci bardzo często szukają odpowiedzi na pytanie „jaki jest najbardziej opłacalny sposób ogrzewania domu”.

Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego czy chcemy mieć ogrzewanie bezobsługowe czy też nie.

Jeżeli mamy czas i chęci oraz miejsce (kotłownia) to najtańszym sposobem jest zgazowywanie drewna opałowego. Koszty inwestycyjne i trwałość rozwiązania będą zbliżone do instalacji z kotłem gazowym z dalszej części naszego poradnika a koszty paliwa pond dwa razy mniejsze.

Co jeśli ogrzewanie ma być bezobsługowe ?

Pozostaje nam: piec gazowy (np. na gaz ziemny), pompa ciepła lub ogrzewanie elektryczne z fotowoltaiką.

Aby porównać powyższe rozwiązania w zakresie kosztów inwestycji jak i użytkowania wzieliśmy pod uwagę następujące założenia.

 • nowy, budowany dom o powierzchni 100 m2,
 • ocieplenie budynku wg. normy WT2017,
 • rodzina 3 osobowa,,
 • ogrzewanie podłogowe na gruncie – straty na izolacji około 10%.
 • strefa klimatyczna II (region Poznań, Bydgoszcz, Grudziądz).
 • średnie zużycie ciepłej wody na osobę dziennie 40 litrów,
 • średnie zużycie energii elektrycznej na osobę rocznie (oświetlenie, rtv, agd itp.) 700 kWh,
 • wykorzystana taryfy energetyczne i rozwiązania techniczne nie wymagają zmian organizacji w życiu domowników i nawyków użytkowania sprzętu,
 • pod uwagę bierzemy produkty uznanych marek zapewniających serwis gwarancyjny i pogwarancyjny,
 • ceny zakupu sprzętu i usług montażowych liczone z VAT 8%,
 • ceny paliw zawierają VAT wg. aktualnych stawek.
 • sprawność wytwarzania ciepła: kable grzewcze 100%, pompa ciepła 350%, piec gazowy 94%.

W poniższym zestawieniu, poza wstępnie wybranymi źródłami ogrzewania, analizie poddaliśmy także instalacje mieszane jak pompa ciepła + fotowoltaika, oraz piec gazowy + fotowoltaika.

Ponieważ procentowy udział kosztów energii elektrycznej na cele bytowe systematycznie rośnie w skali ogólnych kosztów utrzymania domu, koszt ten został także uwzględniony, ponieważ możemy go rekompensować fotowoltaiką.

Czas, dla jakiego przeprowadzamy analizę to 25 lat i wynika on z najdłuższego okresu gwarancyjnego producenta, jaki można uzyskać na rozpatrywane urządzenia. W tym przypadku punktem odniesienia jest gwarancja na panele fotowoltaiczne. Dla pozostałych elementów (kotłów, pomp, falowników, elektroniki sterującej) przyjęty czas życia to 12-15 lat, czyli w okresie naszego rozliczenia urządzenia te trzeba będzie wymienić. Z tego powodu koszty zakupu i montażu dla tych elementów są podwojone.

Dlaczego dla pozostałych elementów zakładamy tak małą żywotność? Odpowiedź jest prosta. Z praktyki. Aktualnie wszystkie urządzenia zawierają elektronikę, która jest najbardziej podatna na uszkodzenia od czasu wejścia w życie dyrektywy RoHS. Od około 2007 roku w elektronice użytkowej stosuje się luty bezołowiowe, co ma bezpośrednie przełożenie na trwałość urządzeń. Ktoś może zwrócić uwagę, że np. producenci pomp ciepła zapewniają, że sprężarka może wytrzymać 25-30 lat. I co z tego, skoro elektronika ma mniejszą żywotność a dostęp do części zapasowych w przypadku najlepszych marek to aktualnie 10 lat po zakończeniu produkcji danego modelu urządzenia. Co z tego, że zostanie nam po 20 latach sprawna sprężarka, skoro płyta z elektroniką sterującą jest nie do zdobycia. Kotły gazowe wyprodukowane jeszcze przed epoką RoHS wytrzymywały średnio 15-20 lat.

Tutaj mała dygresja.

Podczas ogólopolskiego szkolenia z zakresu pomp ciepła gdzie omawiane były zagadnienia doboru pomp i wyznaczenia temperatury biwaletnej, na forum publicznie zadaliśmy pytanie przedstawicielowi prowadzącemu szkolenie (inżynier wsparcia z 20-letnim stażem) jednej z największych firm z branży w Europie, jak szacować do obliczeń opłacalności czas życia pompy ciepła. Pytanie powtórzyliśmy publicznie jeszcze dwa razy – zero odpowiedzi.

Przechodzimy do konkretów.

Zestawienie kluczowych kosztów inwestycyjnych oraz kosztów bieżącego użytkowania.

(kliknij, aby powiększyć)

Porównanie kosztów pompa ciepła, piec gazowy, fotowoltaika z ogrzewaniem elektrycznym - tabela

 

Wykres podsumowujący

(kliknij, aby powiększyć)

Porównanie kosztów pompa ciepła, piec gazowy, fotowoltaika z ogrzewaniem elektrycznym - tabela

Wnioski

Fotowoltaika i kable grzewcze – spora inwestycja początkowa. Fotowoltaika dla budynku 100m2 wybudowanego w/g normy WT2017 nie jest wstanie zbilansować na „zero” kosztów energii elektrycznej na potrzeby ogrzewania i celów bytowych, ale dzięki temu że, fotwoltaika zapewnia nam ponad 50% potrzebnej energii, brakującą jej cześć możemy dokupić taniej w nocy korzystając z taryfy G12. W ciągu dnia będziemy korzystać z energii „oddawanej” nam przez operatora w ramach umowy prosumenckiej. Silną stroną rozwiązania jest prostota, minimalne wymagania w zakresie przeglądów (podgrzewacz wody, instalacja fotowoltaiczna), brak elementów mechanicznych (pomp, silników itp). Trwałość kabli grzewczych jest porównywalna z trwałością współczesnej instalacji elektrycznej, czyli nawet kilkadziesiąt lat. Rachunek średnio 175 zł miesięcznie (energia elektryczna G12)

Powietrzna pompa ciepła – spory wydatek na początek. Warto co kilka lat zrobić przegląd szczelności instalacji „freonowej”, wymiennik pompy wymaga czyszczenia 1-2 razy w roku (do zrobienia samodzielnie), . Najbardziej trwałym elementem jest wodne ogrzewanie podłogowe. Żywotność reszty to około 15-20 lat. Rachunek średnio 260 zł miesięcznie (energia elektryczna G11).

Piec gazowy – najmniejsza kwota inwestycji i koszty montażu. Przegląd pieca i czyszczenie wymiennika minimum raz na dwa lata (dużo zależy od jakości gazu), obowiązkowe przeglądy kominiarskie i gazowe. Koszt przyłącza gazowego jednorazowy przy założeniu, że rurociąg biegnie przy naszej działce budowlanej. Rachunek średnio 320 zł miesięcznie (energia elektryczna G11 + gaz GZ50).

Pompa ciepła + fotowoltaika – najwyższe koszty inwestycji i odnowienia urządzeń. Praktycznie zerowe rachunki za media, ponieważ instalacja fotowoltaiczna o mocy 7 kWp zaspokoi zapotrzebowanie na energię elektryczną dla pompy ciepła i cele bytowe. Pozostają opłaty stałe to kilkanaście zł miesięcznie.

Piec gazowy + fotowoltaika – umiarkowane koszty inwestycyjne i odnowienia. Fotowolataika o mocy do 3 kWp pokrywa zapotrzebowanie na energię elektryczną w 100%. Pozostają przeglądy kominiarskie, przeglądy pieca gazowego. Rachunek za media średnio 239 zł miesięcznie (ponad 90% to gaz).

Czy powyższa analiza wyczerpuje temat? Absolutnie nie. W analizie można jeszcze brać pod uwagę system wentylacji z odzyskiem ciepła (rekuperacje), ogrzewanie akumulacyjne, piec gazowy na gaz płynny wraz z kosztami zakupu lub dzierżawy zbiorników jeśli nie ma gazu ziemnego. Są i inne pytania, jak np. jaką do obliczeń przyjąć inflację? Ile będą faktycznie kosztowały urządzenia za kilkanaście lat gdy posiadane się zużyją lub nie będzie wsparcia serwisowego? Teoretycznie sprzęt tanieje, ale rosną wymagania dotyczące utylizacji a tym samym jej koszty. Jak bardzo wzrosną koszty usług z uwagi na coraz mniejszą liczbę osób chcących wykonywać prace montażowe i instalacyjne ? Widać ten problem w rozwiniętych krajach zachodnich.

Z powyższego dość uproszczonego porównania wynika, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie co jest najlepsze. Rozrzut całkowitych kosztów posiadania przez 25 lat dla omawianych systemów to plus minus 15%, jednak początkowe koszty uruchomienia różnią się ponad dwukrotnie dla skrajnych przypadków. Wiele więc zależy od wybranej strategii oraz możliwości inwestycyjnych.

UWAGA: Powyższa analiza pomija ulgi podatkowe z tytułu programu „termomodernizacji budynków jednorodzinnych”. Program ten przeznaczony dla osób, które modernizują już oddane do użytku budynki, co teoretycznie wyklucza możliwość skorzystania z ulg. Teoretycznie, ponieważ przy pewnych rozwiązaniach technicznych i zaplanowaniu działań przy budowie nowego domu, można z niego skorzystać z dużą korzyścią nawet rzędu 20 tys. zł.

Osoby zainteresowane przeprowadzeniem podobnej analizy dla własnej inwestycji przy budowie domu lub jego modernizacji zapraszamy do kontaktu.

Zaznaczamy, że tego typu analiz nie prowadzimy „na telefon” ponieważ aby analiza miała sens, trzeba rozpatrywać konkretne, przynajmniej wstępnie wycenione rozwiązania techniczne dobrane do budynku, oraz potrzeb i wielkości rodziny.

FORMULARZ KONTAKTOWY

Zakres naszych usług

P.W. Pulsar, kwiecień 2019