Ogrzewanie podłogowe kablem 5W/m

Polska firma Elektra wprowadziła do swojej oferty nowy kabel grzewczy o mocy 5W na metr.

Kabel ten należy do rodziny kabli VCD, które znakomicie od lat sprawdzają się w budowie ogrzewania podłogowego. Seria VCD do tej pory obejmowała przewody o mocy 10, 17 i 25 W/m. Przewody te dają możliwość przygotowania płyty grzewczej o mocy od około 70 do 250 W na m2.

Nowe normy budowlane (WT2017 i WT2021) oraz coraz większa popularność domów energooszczędnych z instalacją fotowoltaiczną, spowodowały wzrost zainteresowania ogrzewaniem podłogowym o mocach od 35 do 60 W m/2. Aby zachować równomierne temperatury powierzchni, należy zadbać, aby odległość pomiędzy przewodami grzewczymi w wylewce nie była większa niż 16 cm. W takiej właśnie sytuacji przychodzi z pomocą kabel grzewczy Elektra 5,5x8mm o mocy 5W na metr. Tak samo jak pozostałe kable z tej serii jest to kabel jednostronnie zasilany napięciem 230V. Oferowany jest w typoszeregu o długościach od 3 do 246m.

Jedną w bardzo istotnych cech kabli grzewczych VCD jest podwójny ekran składający się zarówno, z foli aluminiowej i oplotu z cynowanych drutów miedzianych. Dzięki temu kabel taki zapewnia najlepszą ochronę, a także w przypadku jego uszkodzenia na etapie układania lub np. przewiercenia, możliwe jest jego miejsce naprawienie specjalnym zestawem naprawczym. Cechy tej bardzo często nie mają przewody grzewcze importowane ze wschodu (Chiny, Rozja , Korea), ponieważ w celu zmniejszenia kosztu produkcji, został wyeliminowany ekran z drutu miedzianego, co uniemożliwia przeprowadzenie skutecznej lokalizacji uszkodzenia, a także naprawy.

Nowy przewód grzewczy Elektra objęty jest 20-letnią gwarancją producenta.