Jaki regulator do ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe jak każdy rodzaj ogrzewania wymaga regulatora (termostatu). Regulator ma zapewnić nam komfort (właściwą temperaturę) oraz ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem (chroni przed przegrzaniem).

Kluczowe cechy dobrego regulatora do ogrzewania podłogowego:

Czujniki temperatury – regulator powinien mieć wbudowany czujnik temperatury powietrza oraz czujnik temperatury podłogi (przewodowy lub na podczerwień). Dzięki temu sposób pracy regulatora możemy dopasować do naszych oczekiwań (ogrzewanie główne lub wspomagające). Czujnik w podłodze to także zabezpieczenie drewna, paneli przed przegrzaniem gdy podłogówka pełni rolę ogrzewania głównego.

Pamięć ustawień – dobry regulator posiada pamięć ustawień i zegar który nie wymaga ponownych nastaw po zaniku zasilania np. awaria dostawcy energii. Każdorazowe wprowadzenie ustawień zegara temperatur i harmonogramu po zaniku zasilania jest zmorą tanich regulatorów ze wschodu.

Histereza regulatora – to różnica temperatury między załączeniem a wyłączeniem ogrzewania. Regulator przy nastawionej temperaturze 20 stopni Celsjusza wyłączy ogrzewanie i jeżeli ma histerezę 1 stopień, to załączenie ogrzewania nastąpi teoretycznie przy temperaturze 19 stopni. Ponieważ w przypadku ogrzewania podłogowego mamy dużą bezwładność, w praktyce temperatura w pomieszczeniu spadnie jeszcze bardziej. Zanim podgrzewana podłoga zacznie oddawać ciepło, temperatura w pomieszczeniu może spaść nawet do 18 stopni. Przy ponownym nagrzaniu wyłączy się przy 20 stopniach, ale podłoga oddając ciepło może podbić temperaturę np. do 21 stopni. W efekcie temperatura w ciągu doby może pływać między 18 a 21 stopni. Dlatego najlepsze są regulatory z histerezą 0,1 do 0,25 stopnia.

Programator tygodniowy – jeżeli pomieszczenie jest używane okresowo lub podłogówka jest ogrzewaniem uzupełniającym (np. w łazience), warto wybrać regulator z programatorem tygodniowym. Dzięki temu można na wybrane godziny i dni tygodnia ustawić wymagane temperatury.

Regulacja adaptacyjna – to sterowanie ogrzewaniem oparte o algorytm wbudowany w regulator. Regulator przez kilka dni uczy się bezwładności podłogi i tak dobiera moment załączenia i wyłączenia ogrzewania aby utrzymywać stałą temperaturę a jeżeli stosujemy programator tygodniowy to nie musimy uwzględniać poprawek na nagrzewanie w wybranych godzinach – regulator sam dobierze odpowiednie wyprzedzenie załączenia. Przy regulacji adaptacyjnej stosuje się sterowanie PWM (szerokością impulsu) oraz algorytm PID. Ten typ regulacji polecamy dla domów i mieszkań, gdzie ogrzewanie podłogowe jest ogrzewaniem głównym.

Cechy dodatkowe

Zdalne sterowanie – pozwala na zmianę ustawień i kontrolę temperatury przez internet za pomocą przeglądarki lub aplikacji na telefon komórkowy. Funkcja ta może być realizowana oddzielnie dla każdego regulatora najczęściej przez WIFI, lub poprzez centralkę integrującą sterowanie ogrzewania w ramach jednego systemu lub automatyki budynkowej. Zdalne sterowanie jest niesłychanie przydatne wszędzie tam, gdzie korzystamy z pomieszczeń i budynków w sposób nieregularny (domy letniskowe, mieszkania w najmie krótkoterminowym, mieszkania i domy osób często podróżujących służbowo, itp.)

Wymienne ramki – niektóe regulatory mają wymienne ramki, co pozwala na dopasowanie ich do ramek włączników i gniazdek wiodących producentów tych elementów.