Głowice termostatyczne Danfoss Ally w naszych rękach

Dzięki uprzejmości firmy Danfoss trafił do nas jeden z pierwszych zestawów startowych Danfoss Ally zawierający głowicę termostatyczną oraz bramkę dostępową.

Potwierdziły się nasze przypuszczenia co do korpusu głowicy i mechanizmu. Wygląda on identycznie jak w głowicy Danfoss Eco z modułem bluetooth, która miała swoją premierę jesienią 2019 roku.

Konstrukcja tego typu pracuje u nas od roku w sposób pewny i w tym czasie nie pojawiły się żadne problemy. Na uwagę zasługuje fakt, że wbudowanych silnik wraz z mechanizmem kontrolującym zawór pracuje bardzo cicho. Słychać go delikatnie z odległości pół metra w cichym pomieszczeniu. Dzięki temu, w typowych warunkach domowych nie powinniśmy zauważyć pracy głowicy.

Na uwagę zasługuje także wysoka estetyka i jakość tworzyw, z których wykonana jest głowica. Powierzchnia jest matowa, zapewnia dobry chwyt gdy poprzez przekręcenie chcemy zmienić ręcznie nastawę temperatury. Wyświetlacz LCD pokazuje nastawioną temperaturę oraz ikonę komunikacji radiowej.

Głowica Danfoss Ally oferowana jest pod dwoma numerami katalogowymi różniącymi się zestawem akcesorii.

Tak zwana wersja B2B przeznaczona dla instalatorów, poza głowicą zawiera komplet baterii, oraz dwa adaptery do montażu na popularnych zaworach z mocowaniem M30x1,5 oraz zaworach firmy Danfoss z mocowaniem M23,5×1,5 (RA-N)

W przypadku zestawu B2C tzw. konsumenckiego z głowicą Danfoss Ally otrzymujemy cztery adaptery do zaworów bez baterii zasilających.

W przypadku zestawu startowego Danfoss Ally jest to połączenie głowicy BC2 z bramką ZigBee, czyli w zestawie jest:

  • głowica termostatyczna Danfoss Ally
  • cztery adaptery do zaworów termostatycznych,
  • bramka Danfoss Zigbee
  • przewód USB (do zasilania)
  • zasilacz USB
  • przewód ethernet.

Planując montaż zestawu Danfoss Ally należy uwzględnić, że bramka nie posiada modułu radiowego sieci WIFI i potrzebne jest połączenie przewodowe z routerem internetowym.

Za kilka dniu opublikujemy wyniki pierwszych testów oraz jak wygląda w praktyce zasięg protokołu komunikacyjnego ZigBee dla Danfoss Ally.