Głowica termostatyczna Danfoss Ally ZigBee

W najbliższym czasie do dystrybucji w Polsce ma wejść nowa radiowa głowica termostatyczna marki Danfoss. Nowa głowica Danfoss Ally jest elementem nowego systemu sterowania tej marki pod wspólną nazwą Ally.

Z materiałów technicznych wynika, że nowe urządzenie wykorzystuje protokół komunikacyjny ZigBee pracujący w paśmie radiowym 2,4GHz. Do tej pory w urządzeniach automatyki sterowania ogrzewaniem firma Danfoss korzystała z radiowego protokołu Z-wave pracującego na częstotliwości 868 MHz. Standard ZigBee w ostatnich latach mocno się upowszechnił i w zakresie popularności przeskoczy Z-Wave już kilka lat temu. Zadecydowała o tym popularność tego standardu wśród chińskich producentów dzięki atrakcyjnej cenie modułów radiowych. Z-wave mimo swoich licznych zalet, przegrał prawdopodobnie ceną modułu radiowego, co miało istotny wpływ na cenę końcową czujników i przełączników dostępnych dla klienta końcowego zainteresowanego automatyką domową.

Głowica Danfoss Ally będzie wykorzystywała tą samą obudowę i rozwiązania mechaniczne co głowica Danfoss Bluetooth. Uważam, że to dobra decyzja. Korpus tej głowicy to połączenie znakomitego wzornictwa oraz dobrej mechaniki gdzie zostały wyeliminowane wady pierwszego modelu głowic Danfoss z wyświetlaczem na przodzie głowicy. Tam główną wadą były fatalnej jakości. Warto jeszcze wspomnieć o jednym aspekcie takich głowic. Sterowanie zaworem realizowane jest przez silnik elektryczny, który w przypadku tanich, niedopracowanych głowic jest słyszalny. Danfoss Ally w karcie katalogowej jest opisany jako urządzenie wytrzarzjace dzwięk na poziomie poniżej 30dB, czyli może być to słyszalne z odległości około 1m w bardzo cichym pokoju. Głowice w wersji BT, których do tej pory używam, są faktycznie bardzo ciche i nigdy nie zwróciły mojej uwagi w chwili gdy zawór się otwierał lub zamykał.

Do głowicy będzie można dokupić bramkę internetową ZigBee oraz wzmacniacz sygnału radiowego. Bramka tak samo jak centralka do tej pory oferowanego systemu Danfoss Link pozwala na zdalne sterowanie temperaturami i programowanie ich w cyklu tygodniowym w wygodny sposób z aplikacji w telefonie.

Protokół ZigBee ma jeszcze tą zaletę, że głowicę będzie można zintegrować z automatyka budynkową innych producentów, którzy stosują ten protokół lub z rozwiązaniami bardziej zaawansowanymi i uniwersalnymi jak np. Home Assistant.

Cena rynkowa głowicy powinna kształtować się w przedziale 230-250 zł z VAT.

Pozostałe informacje techniczne na temat głowicy Danfoss Ally:

  • dostępna będzie w dwóch wersjach opakowania różniących się ilością adapterów do zaworów grzejnikowych i kompletem baterii,
  • zasilanie: dwie baterie AA,
  • zakres nastawy temperatury 5 do 35 st. C,
  • regulacja ręczna – tak za pomocą pokrętła z delikatny skokiem
  • wyświetlacz LCD,
  • czujnik temperatury wbudowany,
  • moc transmisji 40mW,
  • sterowanie adaptacyjne – PID,
  • wykrywanie otwartego okna – głowica wstrzymuje ogrzewanie na 30 minut gdy wykryje nagły spadek temperatury.

Więcej ciekawych informacji i aktualności z działu:

STEROWANIE OGRZEWANIEM