Dlaczego 2 x większy podgrzewacz jest 3 x lepszy

Objętościowy podgrzewacz ciepłej wody jest najlepszym wyborem, gdy nie mamy ograniczeń co do dostępnego miejsca w domu lub mieszkaniu.

Fundamentalnym błędem popełnianym przy zakupie podgrzewacza elektrycznego (bojlera elektrycznego) jest kupowanie urządzenia o zbyt małej pojemności. Gdy użytkownicy orientują się, że ilość ciepłej wody dostarczanej z zasobnika jest zbyt mała, jedynym wyjściem jest zwiększenie nastawionej temperatury wody. Po jej zmieszaniu z wodą zimną w kranie mamy więcej wody ciepłej np. do kąpieli. Problem jest rozwiązany, ale tylko pozornie.

Wady zbytniego podnoszenia temperatury wody w zasobniku:

  • Podniesienie temperatury wody w zasobniku powyżej 60 stopni zwiększa wydzielanie się kamienia kotłowego kilkukrotnie. Kamień ten osadza się na grzałce i ścianach zbiornika co powoduje szybsze starzenie i awarie.
  • Gorąca woda to także ryzyko poparzenia – rozumie to każdy, kto ma w domu małe dzieci.
  • Wysoka temperatura w zasobniku to także większe straty postojowe, czyli ubytek ciepła przez izolację zbiornika. Zwiększenie temperatury z 50 do 65 stopni to zwiększenie strat ciepła o prawie 30%.

Aktualnie przyjmuje się, że dzienne zapotrzebowanie na ciepłą wodę to około 30-40 litrów na osobę dziennie. Czyli optymalny podgrzewacz dla rodziny 4 osobowej powinien mieć objętość około 120 litrów.

Dla osób, które posiadają panele fotowoltaiczne i chcą podgrzewać ciepłą wodę użytkową za pomocą energii elektrycznej, wielkość zasobnika dla rodziny 4 osobowej powinna wynosić minimum 200 litrów. Powody są następujące:

  • Duży zasobnik zagrzeje wodę w ciągu dnia gdy mamy dużo energii z fotowoltaiki i wieczorem lub rano następnego dnia nie trzeba jej dogrzewać z sieci ze stratą 20% zgodnie z umową prosumencką.
  • 200 litrów ciepłej wody wystarczy na dwa dni nawet gdy kolejny dzień jest pochmurny.
  • Gdy w ciągu dnia jest duża produkcja energii z fotowoltaiki, rośnie napięcie w sieci. Falowniki mają zabezpieczenie, aby przy określonym poziomie napięcia się wyłączyć, co oznacza straty w produkcji energii dla posiadacza fotowoltaiki. „Dociążenie” instalacji dużym zasobnikiem na ciepłą wodę pozwala uniknąć takich sytuacji.

Więcej informacji i porad w sekcjach: